M.S.O.S.M. SCOLOPENDRA

Modułowy System Oporządzenia Służb Mundurowych SCOLOPENDRA

System składający się z elementów zgodnych z systemem MOLLE/PALS. Uszyty jest w taki sposób, by można było dowolnie łączyć osobne elementy. Największą rolę w systemie odgrywa modułowość elementów, dzięki czemu możemy wykorzystać jej szerokie zastosowanie i przystosować oporządzenie wedle upodobań w zależności od wykonywanego zadania. 

Z elementów można budować małe chest rig'i duże chest rig'i czy pełne rozbudowane kamizelki. Cały system jest zaprojektowany tak, by w każdej możliwej konfiguracji pasował do kamizelek Plate Carrier.

System "Loop In Eye"

Oczka w Systemie Scolopendra to kolejny nasz system "Loop In Eye". Pozwala on na dowolne przeciągnięcie przez nie gumosznurka, a co za tym idzie możemy zamocować dowolny przedmiot. Gumosznurek może być przeciągany tak, by uchwycić dowolny przedmiot. System "Loop In Eye" wykonany jest z podwójnych oczek wykonanych na zamówienie, o specjalnej konstrukcji . Kolor khaki matowy antyrefleksyjny.

Panele

Panele, które składają się z dwóch (zdjęcie po lewej) lub trzech (zdjęcie po prawej) rzędów taśm, przeszytych co cztery centymetry zgodnie z systemem MOLLE/PALS. W połączeniu z szelkami mogą one służyć jako Chest Rig'i badź pełne rozbudowane kamizelki. Panele Systemu Scolopendra można łączyć w dowolny sposób i tworzyć rozmaite konfiguracje za pomogą klamer, okienek, ramek czy shockcordów ze stoperem. Łączone razem na środku mogą być rozpinane za pomocą klamer dla wygody.
 

Od wewnętrznej strony obszyte są przyjaznym dla użytkownika welurem Firmy Velcro®, co daje  możliwość przyrzepienia ładownic dedykowanych,  systemu taśm nośnych oraz  nerki przy zastosowaniu panelu nerki.

panele dwurzędowe

panele trzyrzędowe

Szelki XL

Szelki XL występują obecnie w szerokościach  - 8cm, 7cm i 6cm. Są one szerokie bez wszytej gąbki czy siatki dystansowej. Projektowane były z myślą o zwiadowcach WP, którzy podczas każdych działań noszą plecaki z dużym obciążeniem. Im mniej pod szelkami plecaków tym wygodniej.

Szelki uszyte są tak by można było zamocować dowolną klamrę.
Widok szelek XL z tyłu. Naszyte 3 rzędy po 4 przeszycia umożliwiają zamocowanie np. plecaków hydracyjnych.

Szelki uszyte tak by można było zamocować dowolną ilość i dowolny typ punktów zawieszeń.

Odpowiednie uchwyty w szelkach pozwolą nam posegregować kable czy zamocować rurkę systemu hydracyjnego.

Szelki xl angry warrior

Systemy mocowania

Szelki xl angry warrior
Szelki xl angry warrior
​Dowolny System montażu wg użytkownika.
Szelki xl angry warrior

KLAMRY

Klamry są odpowiednio rozcięte, dzięki temu można je dowolnie montować i demontować.

klamry angry warrior

TAŚMY

xl8 szelki angry warrior

Taśmy, które podtrzymują cały system łączy się opatentowanym systemem rzepu typu welur i grzybek firmy VELCRO®  (VEL-LOCK). Złączona taśma typu grzybek i welur jest dużo mocniejsza od standardowego rzepu typu haczyk/pętelka, jednocześnie będąc około 3x cieńsza, przez co jest wygodniejsza w użytkowaniu.

 

Szelki niskoprofilowe

Szelki niskoprofilowe występują w szerokościach 40 i 50mm w wersji z uchwytami na kable lub bez. Mogę być wykorzystane do Chest Rig'ów jak również pasów taktycznych.

Szelki niskoprofilowe

Szelki zaprojektowane tak, by można było zamontować dowolną klamrę. Klamry w szelkach są demontowane. Dodatkowo na szelkach jest guma zabezpieczająca przed "odchylaniem" się  klamer.

chest rig angry warrior
chest rig angry warrior
Szelki można łączyć z innymi elementami Systemu Scolopendra, tworząc różne konfiguracje w zależności od potrzeb użytkownika.
chest rig angry warrior

Przykładowe konfiguracje

Chest Rig z panelem 3x6 i szelkami XL

chest rig angry warrior
chest rig angry warrior

Chest Rig z panelami 2x6 i szelkami niskoprofilowymi oraz ładownicą wewnętrzna 2x1 M4

chest rig angry warrior
chest rig angry warrior

Chest Rig z panelem 3x8 i szelkami nieskoprofilowymi 50 mm z uchwytami na kable

Chest Rig z dwoma panelami 3x4 spiętymi na środku klmarami dla wygody użytkowania oraz szelkami niskoprofilowymi 50 mm z uchwytami na kable, a także  dwóch ładownic wewnętrznych 2x1 AK

Chest Rig z dwoma panelami 3x4 spiętymi na środku klmarami dla wygody użytkowania oraz szelkami XL

Chest Rig z panelem 2x8, szelkami niskoprofilowymi, ładownicą 4x1M4 SCOLO

Kamizelka zbudowana  z szelek niskoprofilowych 50mm z uchwytami na kable, panelu 2x8 oraz ładownicy wewnętrznej 4x1M4. Zastosowanie ładownicy wewnętrznej daje duże pole montażowe na zewnętrznej części panelu 2x8. 

Chest Rig z panelem 3x8, szelkami niskoprofilowymi, ładownicą 4x1AK SCOLO

Kamizelka zbudowana  z szelek niskoprofilowych 50mm z uchwytami na kable, panelu 3x8 oraz ładownicy wewnętrznej 4x1AK. Zastosowanie ładownicy wewnętrznej daje duże pole montażowe na zewnętrznej części panelu 3x8. 

 

Ładownice Systemu SCOLOPENDRA

 

Ładownice dedykowane pod System SCOLOPENDRA montujemy do panelu od wewnętrznej strony kamizelki poprzez przyrzepienie ich dzięki zastosowaniu opcji grzybek/welur. Od zewnętrznej strony ładownica obszyta jest przyjaznym dla użytkownika welurem, w porównaniu do standardowego rzepu-pętelki. Ładownice standardowo przeznaczone na jeden magazynek w związku z umiejscowieniem pod kamizelką. Opcja dwóch magazynków wykluczona ze względu na wygodę użytkownika.

Dzięki łatwemu demontowaniu ładownic można je odpiąć w każdej chwili , bądź zamienić na inne elementy w zależności od potrzeby.

 

Montaż ładownic od wewnętrznej strony kamizelki  za pomocą opcji grzybek/welur.

fast box ak scolo
FAST BOX AK SCOLO
fast box ak scolo
Ładownica panelowa 3x1 AK SCOLO
3x1 ak scolo
Ładownica panelowa 4x1 M4 SCOLO
chest rig angry warrior

Punkty zawieszeń

Punkty zawieszeń stosowane do łączenia szelek z panelami lub łączenia paneli ze sobą. System Scolopendra ze względu na swoją modułowość pozwala dobrać różnego typu punkty zawieszeń, tworząc przy tym Chest Rig'i w rozmaitych konfiguracjach.

 • Punkt zawieszenia z ramką 25mm - (przykładowo wykorzystane przy tylnej części szelek, w celu zamontowania taśmy łączącej szelki z panelami ). Można stosować zamiennie z punktem zawieszenia z okienkiem 25mm, w zależności od preferencji użytkowania.

 • Punkt zawieszenia z klamrą 25mm - taśma z rzepem, zakończona klamrą. Stosowana w celu dodatkowego punktu zawieszenia przy panelach.

 • Punkt zawieszenia z okienkiem 25mm (przykładowo wykorzystane przy tylnej części szelek, w celu zamontowania taśmy łączącej szelki z panelami - znajduje się w zestawie szelek)

 • Punkt zawieszenia taśma z klamrą 25mm (regulacja)/panele dwurzędowe - taśma z rzepem mocowana do panelu dwurzędowego, zakończona klamrą wraz z regulacją, służącą do łączenia panelu z szelkami. 

 • Punkt zawieszenia taśma z klamrą 25mm (regulacja)/panele trzyrzędowe - taśma z rzepem mocowana do panelu trzyrzędowego, zakończona klamrą wraz z regulacją, służącą do łączenia panelu z szelkami. 

 • Punkt zawieszenia taśma z klamrą 25mm (brak regulacji)/panele dwurzędowe - taśma z rzepem mocowana do panelu dwurzędowego, zakończona klamrą "na sztywno", służącą do łączenia panelu z szelkami. Brak opcji regulacji.

 • Punkt zawieszenia taśma z klamrą 25mm (regulacja)/panele trzyrzędowe - taśma z rzepem mocowana do panelu trzyrzędowego, zakończona klamrą "na sztywno", służącą do łączenia panelu z szelkami. Brak opcji regulacji.

 • Punkt zawieszenia taśma biodrowa 25mm - występuje w rozmiarach 80cm, 100cm, 120cm. Ma na celu połączenie ze sobą panele boczne w części tylnej. Służy również do stabilizacji Chest Rig'a, w którym zastosowano jeden panel przedni.

Wybór punktu zawieszenia jest indywidualny. W zależności od preferencji użytkowania można zastosować klamry, okienka czy ramki z dodatkowym okienkiem w celu zminimalizowania rozmiarów i grubości.